Zbiorniki paliwa i prawo – co należy wiedzieć o przepisach i normach?

luty 15 2024
aluminiowy zbiornik paliwa

Każdy pojazd poruszający się po polskich drogach musi być zgodny z wymogami technicznymi. Chociaż wymiana zbiornika paliwa na większy jest możliwa, to trzeba pamiętać o kwestiach bezpieczeństwa. Jakie normy muszą spełniać zbiorniki paliwa montowane w pojazdach?

SPIS TREŚCI

 

Zbiorniki paliwa – jakie warunki techniczne muszą spełnić?

Odpowiedź na to pytanie znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Można w nim przeczytać choćby, że zbiornik na paliwo:
• nie może być umieszczony w kabinie kierowcy – wlew paliwa również nie może znajdować się m.in. w kabinie kierowcy, komorze silnikowej i bagażniku;
• musi zostać tak umieszczony, aby w razie jego uszkodzenia paliwo nie ściekało na elementy układu wydechowego;
• musi być odporny na korozję;
• musi przejść badania szczelności;
• powinien być dobrze zabezpieczony na wypadek zderzenia czołowego czy uderzenia w tył pojazdu;
• powinien zostać umieszczony w miejscu, w którym nie ma żadnych wystających części, w szczególności ostrych krawędzi;
• wykonuje się z ognioodpornego materiału metalowego lub tworzyw sztucznych – przykładem może być aluminiowy zbiornik paliwa.
Aluminiowy zbiornik paliwa musi być odporny na ogień. Wspomniane Rozporządzenie odnosi się w tym zakresie do Regulaminu nr 34 EKG ONZ. Homologacja jest przyznawana, gdy zbiornik paliwa przejdzie poszczególne badania, w tym badanie hydrauliczne i badanie obrotowe. Proces homologacji przewiduje też badanie szczelności zbiorników paliwa.

Zbiorniki aluminiowe na zamówienie – co z homologacją?

Wielu przedsiębiorców dostrzega liczne korzyści płynące z zamontowania w pojeździe dostawczym powiększonego zbiornika paliwa. Co z homologacją takiego zbiornika? Czy montaż większego zbiornika jest legalny?
Powiększone zbiorniki paliwa do busów i aut dostawczych to w pełni legalne rozwiązanie. Inaczej mówiąc, formalnie nie ma przeszkód, aby kupić powiększony dodatkowy zbiornik (lub zlecić jego wykonanie na indywidualne zamówienie) i go zamontować. Z perspektywy właściciela samochodu istotna jest jednak homologacja. Dobra wiadomość jest taka, że o to powinien zadbać producent zbiorników, a nie właściciel auta – producent zbiorników paliwa przekazuje komplet dokumentów, w tym właśnie świadectwo homologacji.
Zarówno powiększone zbiorniki paliwa do busów, jak i powiększone zbiorniki do samochodów dostawczych są skonstruowane w taki sposób, aby ich montaż nie naruszał konstrukcji nadwozia. To – w połączeniu z materiałem odpornym na ogień – minimalizuje ryzyko uszkodzeń i zagrożenia, gdyby doszło np. do kolizji lub wypadku. Jako doświadczony producent zbiorników, który jest pewien jakości swoich produktów, udzielamy na oferowane zbiorniki 2-letniej gwarancji.

Chciałbyś zamontować aluminiowy zbiornik paliwa do swojego samochodu ciężarowego?

 

Sprawdź naszą ofertę i wybierz rozwiązanie, które pozwoli Ci oszczędzić czas i przejechać dłuższe trasy bez dodatkowego tankowania.

Umowa ADR – jaka jest maksymalna pojemność zbiornika paliwa?

Umowa dotycząca międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych, czyli ADR, określa maksymalną pojemność zbiornika paliwa. To kolejne przepisy, o których muszą pamiętać przedsiębiorcy zainteresowani wymianą zbiornika na większy. Jest to o tyle istotne, że za przekroczenie dozwolonych wartości grożą kary – wystarczy, że pojazd zostanie skontrolowany przez ITD. Jaka jest maksymalna pojemność zbiornika paliwa? Jest ona uzależniona od tego, gdzie jest on zamocowany:
• 1500 l – to maksymalna pojemność zbiornika paliwa na jednostkę transportową;
• 500 l – to maksymalna pojemność zbiornika paliwa na przyczepie.
Dodatkowe zbiorniki paliwa, które produkujemy, mają pojemność od 80 litrów do 300 litrów.
Dla właścicieli samochodów dostawczych i ciężarowych istotne może być też to, że umowa ADR reguluje kwestię ogrzewania postojowego – ogrzewanie powinno wyłączyć się wraz ze zgaszeniem zapłonu. Jako producent powiększonych zbiorników paliwa do ogrzewania postojowego proponujemy zbiorniki, które odpowiadają aktualnym przepisom i posiadają stosowne certyfikaty.

 

FAQ

1. Czy zbiorniki na paliwo muszą mieć homologację?

Zbiorniki na paliwo są jednymi z niezbędnych elementów wyposażenia pojazdów, które podlegają homologacji. Przedsiębiorcy, którzy rozważają montaż powiększonego zbiornika paliwa, powinni zwrócić uwagę na to, czy firma dysponuje niezbędnymi świadectwami.

2. Z jakich materiałów wykonuje się zbiorniki paliwa?

Przepisy mówią, że do produkcji zbiorników należy używać ognioodpornych metali, takich jak aluminium.

3. Jakie są maksymalne pojemności zbiorników paliwa?

Maksymalna pojemnosć zbornika na paliwo to 1500 l na jednostkę transportową i 500 l na przyczepie.