Zbiorniki paliwa do samochodów ciężarowych i busów – jakie pojemności są najbardziej popularne?

powiększony zbiornik paliwa do busów

Powiększone zbiorniki paliwa do samochodów ciężarowych i busów pozwalają pokonać o wiele więcej kilometrów na jednym tankowaniu. Jakie są ich najpopularniejsze pojemności? O czym pamiętać decydując się na montaż powiększonych zbiorników paliwa? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

SPIS TREŚCI

Dlaczego warto zamontować powiększony zbiornik paliwa w aucie?

Montaż powiększonego zbiornika paliwa w samochodzie ciężarowym bądź busie to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością, co jest efektem jego licznych zalet. Wymienić wśród nich należy możliwość pokonania znacznie większego dystansu niż pozwalają na to standardowe zbiorniki paliwa. W efekcie powiększone zbiorniki na paliwo umożliwiają nie tylko optymalne zaplanowanie trasy przejazdu, ale również ograniczenie liczby postojów w jego trakcie, czy zmniejszenie kosztów. Ta ostatnia kwestia uzależniona jest oczywiście od cen na stacjach, a te są z reguły różne w poszczególnych lokalizacjach.

Najpopularniejsze pojemności zbiorników paliwa do samochodów ciężarowych i busów

Jaką pojemność może mieć powiększony zbiornika paliwa? Wiele w tym przypadku zależy od konkretnego auta. Przykładowo zbiorniki paliwa do samochodów ciężarowych MAN oferowane są w wersji o pojemności 180 (furgon) oraz 185 litrów (podwozie z kabiną).
Większą pojemność mogą mieć natomiast powiększone zbiorniki paliwa do busów, co wynika z faktu, że w tego typu pojazdach standardowy zbiornik pozwala zatankować stosunkowo mało paliwa. Przykładem może być Mercedes Sprinter, który posiada zbiornik o pojemności jedynie 75 litów. Montując aluminiowy zbiornik paliwa do busów Mercedes można kilkukrotnie zwiększyć ilość paliwa w aucie, ponieważ pojemność powiększonego zbiornika może wynieść od 195 do nawet 270 litrów. Poszczególne modele zbiorników są w tym przypadku przeznaczone do konkretnych typów auta.
Jeszcze większą pojemność mogą mieć zbiorniki paliwa do busów Iveco, ponieważ pozwalają zatankować dodatkowo od 150 do nawet 300 litów paliwa. W przypadku aut Iveco producent zbiorników paliwa oferuje również powiększony zbiornik na paliwo do ogrzewania postojowego, którego pojemność wynosi 34 litry. Tego typu rozwiązanie cieszy się popularnością również w przypadku samochodów ciężarowych Scania, a zbiornik na paliwo do ogrzewania postojowego posiada pojemność 27 litrów, co pozwala wydłużyć czas pracy układu grzewczego niemal trzykrotnie.

zbiorniki paliwa
Szukasz sprawdzonego producenta powiększonych zbiorników do busów?
Zadzwoń do nas i powiedz czego potrzebujesz. Wykonamy dla Ciebie zbiorniki paliwa do samochodów dostawczych lub busów.
Kontakt

Montaż powiększonych zbiorników paliwa – o czym pamiętać?

Zamawiając zbiorniki paliwa do samochodów ciężarowych i busów należy pamiętać, że mogą być one legalnie użytkowane jedynie wtedy, gdy posiadają odpowiednią homologację. W związku z tym warto zadbać o to, by za ich dobór oraz montaż odpowiadał renomowany producent zbiorników, ponieważ zagwarantuje to również sprawność działania całego układu. W przypadku większości aut produkowane są bowiem zbiorniki aluminiowe na zamówienie, co pozwala dopasować je do danego samochodu, a w efekcie sprawić, by ich montaż oznaczał możliwie najmniejszą ingerencję w jego konstrukcję.
O czym jeszcze pamiętać? Przede wszystkim o tym, że większa ilość zatankowanego paliwa może stanowić znaczne obciążenie dla auta, co w praktyce obniży jego ładowność. W związku z tym sam zbiornik powinien być nie tylko trwały, ale również lekki. Powoduje to, że powiększone zbiorniki paliwa z reguły produkowane są z aluminium.
Podsumowując, należy stwierdzić, że najpopularniejsze zbiorniki paliwa do samochodów ciężarowych i busów wynoszą od 150 do nawet 300 litrów. Dzięki ich montażowi możliwe jest pokonanie znacznie dłuższej trasy na jednym tankowaniu, co przynosi różne korzyści.

Sprawdź też