Rola filtrów paliwowych w zbiornikach paliwa – dlaczego są niezbędne?

powiększony zbiornik paliwa do busów mercedes spritner

Nowoczesny samochód z silnikiem diesla oraz większość pojazdów benzynowych wyposażona jest w filtr paliwa. Czym właściwie jest ten element? Jaką pełni funkcję? Jak często powinno się go wymieniać i dlaczego regularna wymiana jest tak istotna?

Spis treści:

Znaczenie filtrów paliwowych w pojazdach użytkowych 

System paliwowy jest jednym z najważniejszych elementów wpływających na sprawność i wydajność pojazdów użytkowych (np. ciężarówki, busy). Istotną funkcję w systemie odgrywają filtry paliwowe.

Skuteczna filtracja paliwa zapobiega uszkodzeniom jednostki napędu, choćby poprzez zapobieganie uszkodzeniom delikatnych komponentów układów wtryskowych. Odpowiednia filtracja jest wymagana wszędzie tam, gdzie zainstalowane zostały powiększone zbiorniki paliwa do busów oraz innych pojazdów użytkowych.

Należy pamiętać, że auta zaopatrzone w powiększone zbiorniki na paliwo pokonują większe dystanse, a zatem filtry zmuszone są niejako do intensywniejszej pracy. Sytuację ułatwia fakt, że, jak zapewnia producent zbiorników paliwa powiększone zbiorniki paliwa świętokrzyskie, mogą współpracować z niemal każdym systemem filtracji.

Jak działają filtry paliwowe w systemach paliwowych ciężarówek i busów? 

Filtr paliwa to zazwyczaj cylindryczna obudowa zawierająca materiał filtracyjny, którym może być papier filtracyjny, włóknina lub siatka. Filtry paliwowe zatrzymują cząsteczki zanieczyszczeń (kurz, rdza, osady, a nawet woda powstała na skutek kondensacji), chroniąc układ wtryskowy, w tym wtryskiwacze i pompę paliwową, przed uszkodzeniami, które mogłyby prowadzić do kosztownych napraw.

Proces filtracji polega na przepływie paliwa przez materiał filtracyjny, który zatrzymuje zanieczyszczenia, po czym oczyszczone paliwo trafia dalej do silnika. W przypadku nowoczesnych pojazdów użytkowych filtry często mają także funkcję separacji wody. Woda, jako cięższa od paliwa, gromadzi się na dnie filtra w specjalnej komorze, skąd można ją usunąć, zapobiegając korozji metalowych elementów układu paliwowego. Może być przyczyną korozji zbiornika, chyba że w pojeździe zamontowany jest aluminiowy zbiornik paliwa.

Skutki braku odpowiedniej filtracji paliwa w pojazdach dostawczych 

Dbałość o jakość paliwa oraz bieżąca kontrola filtra są równie ważne, ponieważ paliwo niskiej jakości prowadzi do szybszego zanieczyszczenia filtra i obniżenia jego wydajności. Przypomnijmy, w przypadku filtrów z separatorem wody należy regularnie usuwać zgromadzoną ciecz. Filtry paliwowe to z pozoru drobne elementy, ale ich poprawne funkcjonowanie ma ogromny wpływ na wydajność i trwałość układu paliwowego.

Brak odpowiednich filtrów paliwowych lub ich niewłaściwa konserwacja może prowadzić do poważnych problemów takich jak:

  • Zmniejszenie wydajności silnika;
  • Uszkodzenie wtryskiwaczy paliwa;
  • Skrócenie żywotności silnika;
  • Zwiększone zużycie paliwa.

Rodzaje filtrów paliwowych stosowanych w samochodach ciężarowych i dostawczych

W pojazdach użytkowych stosuje się różne typy filtrów paliwowych, w tym:

  • Filtry wstępne – usuwają większe zanieczyszczenia;
  • Filtry dokładne – zatrzymują drobniejsze cząstki;
  • Filtry separujące wodę – oddzielają wodę od paliwa, co jest istotne przy eksploatacji aluminiowego zbiornika paliwa. Dobór odpowiedniego filtra powinien być dostosowany do specyfikacji pojazdu i rodzaju zbiornika paliwa na zamówienie.

W sytuacji, kiedy firma inwestuje w powiększone zbiorniki paliwa do samochodów ciężarowych i dostawczych, zaleca się stosowanie filtrów o dużej chłonności.

Jest to oczywiste, zważywszy na proponowane pojemności:

  • Fiat Ducato zbiornik paliwa – 220 do 260 litrów;
  • Renault Master zbiornik paliwa – 180 do 250 litrów;
  • Renault Trafic II pojemność zbiornika paliwa – 180 do 250 litrów;
  • Mercedes Sprinter bak – zależnie od modelu 150 – 270 litrów;
  • Zbiornik Iveco Daily– 160 do 300 litrów.

Różnice w zestawieniu wynikają z odmiennych rozwiązań konstrukcyjnych w poszczególnych modelach (np. zbiornik paliwa Iveco Daily). Sytuację poprawia fakt, że obecnie dostępne są zbiorniki aluminiowe na zamówienie. Zbiorniki paliwa na wymiar uwzględniają wymogi klienta oraz parametry konstrukcyjne pojazdu.

Wpływ jakości paliwa na eksploatację filtrów w pojazdach użytkowych 

Czystość paliwa ma ogromne znaczenie dla efektywnego spalania i ochrony precyzyjnych układów wtryskowych stosowanych w nowoczesnych silnikach. Nawet drobne zanieczyszczenia mogą wpłynąć na zużycie paliwa, obniżenie mocy silnika czy emisję nadmiernej ilości spalin. Dodajmy, że pojemność baku ciężarówki jest na tyle duża, by podczas eksploatacji nagromadziła się znaczna ilość zanieczyszczeń. Konserwacja, w tym regularna wymiana filtra powinna przebiegać zgodnie z zaleceniami producenta.

Filtry paliwowe oraz odpowiednie zbiorniki paliwa, w tym także zbiornik paliwa na zamówienie, są głównymi elementami efektywnego zarządzania flotą pojazdów, poprzez unikanie kosztownych napraw, czy ograniczenie zużycia paliwa. Produkcja zbiorników paliwa oparta na wiedzy i nowoczesnych technologiach zapewnia trwałość, bezpieczeństwo i oszczędności.

Jako producent powiększonych zbiorników paliwa ARHEN zachęcamy do zapoznania się z obszerną ofertą. Skorzystaj z rozwiązań dostosowanych do Twoich potrzeb i zoptymalizuj działanie swojej floty już dziś!

zbiorniki paliwa
Potrzebujesz powiększonego zbiornika paliwa do swojego busa?
Skontaktuj się z nami i poznaj szczegóły oferty.
Kontakt
Jakie są skutki braku odpowiedniej filtracji paliwa?

Brak odpowiedniej filtracji prowadzi do zmniejszenia wydajności silnika, uszkodzenia wtryskiwaczy paliwa oraz skrócenia żywotności jednostki napędowej. Skutkuje to także zwiększonym zużyciem paliwa i wyższymi kosztami napraw, szczególnie w przypadku pojazdów wyposażonych w zbiorniki paliwa do samochodów ciężarowych.

Czy warto inwestować w powiększone zbiorniki paliwa?

Tak, inwestycja w powiększone zbiorniki paliwa do busów pozwala na oszczędności operacyjne, dzięki rzadszemu tankowaniu i możliwości tankowania w miejscach z korzystniejszymi cenami paliwa. Zwiększa także efektywność logistyki floty

Dlaczego warto wybrać aluminiowy zbiornik paliwa?

Aluminiowy zbiornik paliwa cechuje się lekkością, odpornością na korozję i większą trwałością w porównaniu do zbiorników stalowych. Jest to idealne rozwiązanie dla pojazdów użytkowych, które wymagają niezawodności i długotrwałej eksploatacji.

Sprawdź też